Preseason high school basketball polls released

The South Dakota media preseason high school basketball polls were released today and area teams were well represented.

On the boys side, Rapid City Stevens came in at No. 4 in the Class AA ranks behind defending champ Yankton, O'Gorman and Brandon Valley and in Class A Pine Ridge, Red Cloud and St. Thomas More came in at three through five, respectively. Tea Area is the preseason No. 1.

In Class B, White River and Timber Lake are in the top five with Bridgewater-Emery at No. 1.

In Class AA girls, Rapid City Stevens came in fifth with one first-place vote. Sioux Falls O'Gorman is the preseason No. 1. In Class A, five-time defending state champ St. Thomas More is the preseason No. 1.

GIRLS
Class AA
Rank-School FPV TP
1. Sioux Falls O' Gorman (13) 89
2. Brandon Valley (2) 61
3. Sioux Falls Lincoln (1) 44
4. Harrisburg - 42
5. Stevens (1) 30
Others receiving votes: Aberdeen Central (3) 26, Washington 4, Rapid City Central 3, Brookings 1.

Class A
Rank-School FPV TP
1. St. Thomas More (17) 93
2. Lennox (3) 63
3. Winner - 45
4. Sioux Falls Christian - 31
5. Miller - 23
Others receiving votes: Aberdeen Roncalli 21, Hamlin 9, Dell Rapids 5, Vermillion 5, Crow Creek 2, McCook Central/Montrose 2, Pine Ridge 1.

Class B
Rank-School FPV TP
1. Ethan (6) 78
2. Warner (7) 77
3. Castlewood (6) 69
4. Tripp-Delmont-Armour (1) 33
5. Avon - 12
Others receiving votes: De Smet 9, Sully Buttes 6, White River 5, Corsica-Stickney 4, Faith 3, Hanson 2, Irene-Wakonda 2.

BOYS
Class AA
Rank-School FPV TP
1. Yankton (16) 95
2. Sioux Falls O'Gorman (4) 71
3. Brandon Valley - 43
4. Rapid City Stevens - 33
5. Lincoln - 32
Others receiving votes: Washington 8, Huron 7, Harrisburg 6, Roosevelt 4, Aberdeen Central 1. .

Class A
Rank-School FPV TP
1. Tea Area (19) 99
2. Sioux Falls Christian (1) 79
3. Pine Ridge - 46
4. Red Cloud - 23
5. St. Thomas More - 21
Others receiving votes: Sioux Valley 13, Parker 8, Madison 4, Dell Rapids 3, Canton 2, Miller 1, Lennox 1.

Class B
Rank-School FPV TP
1. Bridgewater-Emery (16) 92
2. Clark-Willow Lake (2) 73
3. White River - 57
4. Sully Buttes (2) 41
5. Timber Lake - 30
Others receiving votes: De Smet 2, Colome 1, Irene-Wakonda 1, Aberdeen Christian 1, Kimball/White Lake 1, Dell Rapids St. Mary 1.